Kotor, jedan od bisera Mediterana, mjesto gdje se susreću istorija, priroda i kultura, već vjekovima ostavlja posjetioce bez daha. Ova bajkovita mediteranska luka, smještena duboko u Boki Kotorskoj, nosi u sebi priču bogatu vjekovnim naslijeđem i spektakularnom ljepotom. U srcu ovog grada, koji je dio UNESCO-ve svjetske baštine, stoji Turistička Organizacija Kotor koja svakodnevno radi na što boljoj promocije turističke ponude
Danas, imamo privilegiju razgovarati sa gospodinom Jovanom Ristićem direktorom TO Kotor, koji će nam otkriti tajne i izazove upravljanja turizmom u ovom neodoljivom kutku svijeta.
Koje su glavne atrakcije Kotora i kako se planira njihova promocija?
Glavne atrakcije Kotora su Bedemi grada Kotora, Katedrala Sv Tripuna, Pomorski muzej Crne Gore, jedinice OJU Muzeja Kotor u Starom gradu Kotor, kao i Rimski mozaici u Risnu i Muzej grada Perasta, potom Gospa od Škrpjela, Akvarijum Boka u Dobroti, Bogorodičin hram u Prčnju i brojne druge. Od ove godine imamo i Žičaru Kotor-Lovćen.
Njihova promocija se odvija kako u sklopu kampanja medija koji se odnose na određena interesantna tržišta, kroz posjetu studijskih grupa novinara, kao i na regionalnim, evropskim i svjetskim sajmovima turizma.
Kako vaša organizacija sarađuje sa turističkim organizacijama iz Boke i kakvu ulogu to igra u promociji regiona?
Turistička organizacija opštine Kotor blisko sarađuje sa drugim lokalnim organizacijam, naročito TO Herceg Novi i TO Tivat, zbog prirodne geografske i kulturološke bliskosti. LTO sarađuju na poljima promocije, marketinga, kao i projekata. Smatramo da je to suštinski bitan faktor u promociji regiona.
Možete li nam reći o trenutnim i budućim planovima za unaprijeđenje turističke infrastrukture u Kotoru?
Trenutno je akcenat na poboljšanju saobraćajne infrastrukture, koja značajno utiče kako na život lokalne zajednice, tako i turista, koji posjećuju Kotor u vidu organizovanih grupa autobusima ili sa kruzera, kao i privatnim vozilima. Kako Kotor ima samo jedan put, strateški važan jer je to magistralni put, stvaraju se velike gužve u saobraćaju, naročito u ljetnjim mjesecima. Pored kampanja usmjerenih na ohrabrivanje lokalnog stanovništva da manje koristi automobile, a više bicikla, kao i pješačenje, takođe je u toku veoma značajan projekat Opštine Kotor koji obuhvata pametne semafore, proširenje nekih značajnih traka gdje je saobraćaj naročito frekventan, kao i obavještenja o popunjenosti gradskih parkinga. Očekuju se i dalje faze ovog projekta.
Kako vidite ulogu žičare Kotor-Lovćen u privlačenju većeg broja turista? Kako će se to odraziti na turizam?
Žičara Kotor-Lovćen je atrakcija koja je smatramo bila neophodna Kotoru. Interesovanje je oduvijek postojalo zbog prirodnih ljepota kojima ovaj predio obiluje. Za samo 11 minuta posjetioci žičare će doživjeti spektakularno spajanje brda i mora, po kome je Crna Gora prepoznata. Takođe smo ubjeđeni da će ova nova značajna atrakcija odigrati veoma veliku ulogu u privlačenju turista iz svih krajeva svijeta.
Kakva su vaša razmišljanja o održivom turizmu i na koji način se Kotor usklađuje s tim principima?
U skladu sa vodećim svjetskim trendovima i dobrim praksama, TO Kotor takođe posmatra održivost kao veoma značajnu komponentu u razvoju turizma. Raznim projektima, kako TO Kotor, tako i Opština Kotor i razne lokalne NVO rade na tome da učine Kotor zelenijim, a razne sfere rada i funkcionisanja, uključujući i turizam, održivijim. Sve je veći broj digitalizovanih alatki za pristup informacijama o Kotoru i turističkoj ponudi grada. Brojne kampanje i projekti su usmjereni ka uvođenju alternativnih načina prevoza koje ostavljaju manji karbonski otisak i samim tim su bolji za životnu sredinu.
Kotor je kao sto znamo pod zastitom UNESCO-a, kako planirate promovisati svo kulturno nasleđe Kotora i privući posjetioce zainteresovane za istoriju i kulturu?
Kotor je već prepoznat kao jedno od zaštićenih kulturnih dobara na listi UNESCO-a. Kulturno nasljeđe Kotora je jedan od glavnih faktora turističke ponude koji privlači raznolike ciljne grupe posjetilaca, čiji se broj povećava iz godine u godinu. TO Kotor sprovodi promotivne kampanje kojima predstavlja kulturno nasljeđe opštine Kotor, koja uključuje i izradu brošura i raznih publikacija sa informacijama o kulturnom nasljeđu, potom novih turističkih proizvoda koji imaju za cilj da obuhvate sve kulturne i istorijske znamenitosti Kotora, uz ostale atrakcije, i učini ih privlačnijim i dostupnijim posjetiocima iz raznih krajeva svijeta.
Kako se nosite sa izazovima kao što su sezonska fluktuacija turista i potreba za ravnotežom između očuvanja identiteta grada i turističkog razvoja?
Kotor je grad za koji se vezuju karakteristike sezonskog turizma. Kao što znamo da je frenkventnost turista u ljetnjim mjesecima velika tako se borimo da sezonu produžimo na 12 mjeseci. Veliki značaj za ovo će doprinijeti ulazak Kotora u proces Green destination koja se osvrće na održivi razvoj turizma i u okviru toga procesa razradjujemo manje projekte koji će doprinijeti održivosti turizma i očuvanju identiteta grada a ujedno uticatti na razvoj turzma u pravom smjeru.
Koje vrste aktivnosti nudite kako biste privukli različite tipove turista, poput avanturista, porodica i kulturnih putnika?
Što se tiče aktivnosti koje nudi Kotor to su prije svega pješačke/planinarske ture koje smo ove godine nudili i u sklopu “Ljetnjeg abruma za dušu i tijelo”, “Via Ferrata”(rock climbing), planinarenje, izleti brodom, SUP (standup paddleboarding) kanjoning, ribolov, kayaking, biciklističke ture, Go to bike, ronjenje, obilazak kulturno istorijskih spomenika sa licenciranim vodičima, Kotor art Don Brankovi dani muzike kao i razne manifestacije koje se održavaju tokom ljetnjih mjeseci.
Kako tehnologija utiče na promociju turizma u Kotoru? Planirate li implementaciju inovacija poput virtuelnih tura ili aplikacija za turiste?
Kako bi olakšali turistima pristup informacija ove godine smo realizovali uvođenje mogućnosti korišćenja NFC tehnologije, time što smo postavili NFC folije sa tagovima na svim autobuskim stajalištima opštine Kotor, na info punktovima kao i u kancelarijama za prijavu i odjavu stranaca.
Takođe smo postavili info table u Gornjem Stolivu sa QR kodovima gdje se prilikom skeniranja koda učitava kratak istorijat objekta.
Kada smo kod virtuelnih tura tu možemo izdvojiti ponudu Muzeja grada Perasta koji je uveo virtuelnu turu palate Bujović, jednu od najreprezentativnijih građevina XVII vijeka.
Kako se Kotor nosi sa izazovima održavanja ravnoteže između turizma i zaštite prirodne sredine?
Turizam ima svoj uticaj na životnu sredinu,posebno se ovo odnosi na pojedine oblike turizma ako nisu u odgovarajućoj mjeri.S obzirom da prepoznajemo mogućnosti njegovog negativnog uticaja na životnu sredinu uključili smo se,kao što smo prethodno istakli, u proces “Green destination” koji nam omogućava da mjerimo razne kriterijume I da sagledamo stanje destinacije, tj da ispunimo kriterijume za dobijanje label “Green destination”. Kroz svojr promotivne aktivnosti I projekte nastojimo promovisati održive vidove saobraćaja I uticati kako na domaće tako I na turiste da svojim djelovanjem stvaraju manje štetnih uticaja na životnu sredinu. Ovdje bi istakli uvodjrnje pametnih semafora,solarnih (električnih) plovila kao I projekte eKOzone I Volim Kotor.
Kroz projekat eKOzone apelovali smo na lokalno stanovništvo na manju upotrebu automobila kako bi smanjili guzve I količine izduvnih gasova, čime smo kroz projekat NAUTICA CBC nabavili električna bicikla koja su na raspolaganju kako turistima tako I domaćem stanovništvu. Ovo upotpunjuje I projekat Volim Kotor kroz uljepšavanje Kotora kao I da se probudi svijest lokalnog stanovništva da zaajedničkim snagama možemo smanjimo štetni uticaj turizma na životnu sredinu.
Takođe bi istakli da kroz nastavak projekta Exchange nabavimo 2 ili 3 plovila na struju koji bi mogli da voze naše goste na relacijama od rive do Aqvarijuma takodje da sa druga dva povežemo Muo,Risan,Perast,Stoliv I Prčanj I na taj način bi postigli navedeno,manje izduvnih gasova I manje gužve.
Možete li nam podijeliti neke primjere uspješnih partnerskih projekata sa drugim turističkim destinacijama i kako su doprinjeli turizmu Kotora? Koliko ste zadovoljni ovogodisnjom kruzing sezonom? Da li ima u to kotor i za inicijative od strane građana?
Kroz projekte koje smo sprovodili možemo se pohvaliti projektom Exchange tj prekograničnom saradnjom sa Bosnom(Mostar) I Hrvatskom (Dubrovnik). Plava propusnica ili Blue pass je novi turistički proizvod koji omogućava istraživanje kulturnog i prirodnog bogastva regiona posebno prekograničnog vodenog biodiverziteta. Kupovinom ove karte kog bilo kojeg projekt partnera direktno se utiče na dobijanje informacije o turističkoj ponudi Kotora.
Zajedničke inicijative,promotivne aktivnosti, kampanje sa TO Tivat i TO Herceg Novi daje nam mogućnost da nastupimo sa ponudom destinacije kao cjelina tj kao Boka.
Kada je u pitanju kruzing turizam tu mozemo istaći da kako smo svjesni negativnog uticaja kruzing turizma (veliki broj uplovljavanja kruzera u zaliv) tako i pozitivnog gdje kruzing turizam omogućava i olakšava turistima pristup tj pristupačnost destinacije.
Pozivamo sve da posjete predivni grad Kotor i uživaju u njegovoj bogatoj kulturnoj baštini, spektakularnoj prirodi i gostoljubivosti lokalnog stanovništva.
Kotor nudi nezaboravno iskustvo za putnike svih profila i interesa. Ne propustite priliku da istražite ovo čarobno mjesto i stvorite uspomene koje će trajati cijeli život. Dobrodošli u Kotor!
Add Comment